Strona główna » Blog » Podróże kamperem » Jakie są zamki świętokrzyskie?

Jakie są zamki świętokrzyskie?

przez Damian Wieczorek

W województwie świętokrzyskim jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Atrakcji nie brakuje, zalicza się do nich szereg zamków. Po wielu zostały tylko ruiny, ale nie brakuje także obiektów pełniących wiele funkcji. Niektóre zamki świętokrzyskie robią ogromne wrażenie i można w nich przenocować, zjeść coś, obejrzeć rozmaite pamiątki.

Zamek Królewski w Chęcinach

Na skalistym wzgórzu w Chęcinach znajduje się zamek, który za czasów swojej świetności pełnił bardzo ważną rolę. Przybywali do niego możnowładcy i rycerze. To właśnie w zamku królewskim znajdował się skarbiec koronny. Pomimo upływu wielu lat nadal można podziwiać mury obronne, wieże i baszty. Zachowały się nawet fundamenty budynków mieszkalnych. Kampera można zostawić przy parkingu pod zamkiem. Innym rozwiązaniem będzie zaparkowanie pojazdu w Chęcinach i udanie się do zamku pieszo.

Obiekt można zwiedzać każdego dnia. Warto wiedzieć, że jeśli turysta zjawi się w stroju z ubiegłej epoki, to za bilet zapłaci symboliczną złotówkę. Będzie można zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie przenieść się do przyszłości, jeszcze lepiej poczuć klimat tego niezwykłego miejsca. Monumentalna warownia jest widoczna już z daleka, stanowi jedną z topowych atrakcji regionu świętokrzyskiego. Po potopie szwedzkim zamek zaczął podupadać coraz bardziej w ruinę, ale obecnie jest już odrestaurowaną warownią, którą warto odwiedzić przy najbliższej okazji.

Zamek królewski w Chęcinach

Zamek Rycerski w Sobkowie

Zamek rycerski w Sobkowie niestety nie robili już większego wrażenia ze względu na to, że niewiele po nim pozostało. Są tylko ruiny, co wynika z burzliwej historii tego obiektu. Był on wielokrotnie niszczony. Co więcej, uległ całkowitemu spaleniu, na szczęście nadal obiekt pełni wiele funkcji. Służy jako restauracja, można także liczyć na zatrzymanie się w pokojach gościnnych. Na jego terenie znajduje się nawet studnia. Możliwe jest zorganizowanie przyjęcia, wesela. Atrakcji nie brakuje, zalicza się do nich między innymi przejażdżkę bryczką. Przed ruinami znajduje się zadbany ogród, który idealnie nadaje się do spacerowania. Przy wejściu są stare karety i sanie, które nadal służą do przejazdów i kuligów. Można zaparkować pojazdem na prywatnym parkingu dostępnym na miejscu. Nie trzeba rezerwować miejsca.Zamek Rycerski w Sobkowie

Zamek królewski w Szydłowie

Zamek królewski w Szydłowie jest w całości zachowanym średniowiecznym pałacem. Na górnej kondygnacji znajdują się wnętrza reprezentacyjne, a na dole są magazyny i pomieszczenia gospodarcze. Na przestrzeni lat zamek został wielokrotnie przekształcony, pełnił nawet funkcję skarbczyka. Wszystko świetnie się zachowało, pałac królewski został poddany rewitalizacji. Na terenie obiektu mieści się muzeum zamków królewskich. Można podziwiać rozmaite zabytki archeologiczne. W sali tronowej nadal znajdują się dwa piece hypokaustyczne, które ogrzewają pomieszczenie ciepłym powietrzem. Pojazd można zaparkować na bezpłatnym parkingu przed murami zamku lub obok kościoła świętego Władysława.

Zamek królewski w Szydłowie

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe pełnił dawniej funkcję fortyfikacji obronnej i luksusowego pałacu. Obecnie pozostały już tylko ruiny, które nadal robią wrażenie. Za czasów swojej świetności wnętrza zamku były urządzone z przepychem. Można było podziwiać niezwykłe akwarium w sali jadalnej, nie brakowało także przepięknych rzeźbień. Nawet konie mogły liczyć na luksus, bo miały w stajni lustra. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe był obiektem w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Stał się fortecą, która robiła wrażenie z zewnątrz i od środka. Część mieszkalna została otoczona murami obronnymi. Można było liczyć na dziedziniec, stajnię, pałac, krużganki do konnych przejażdżek, centralne ogrzewanie. Przy zamku znajduje się parking, na którym można zaparkować swojego kampera. Nie jest pobierana żadna opłata, zmieści się na nim kilkadziesiąt aut.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Królewski w Sandomierzu

W Sandomierzu znajduje się gród obronny, który dawniej stanowił rezydencję możnowładców. Początkowo był drewniany, ale za czasów Kazimierza Wielkiego wzniesiono obiekt murowany w gotyckim stylu. Obecnie jest to budynek pałacowy. Warto wiedzieć, że zamek królewski w Sandomierzu pełnił nawet funkcję więzienia. Od lat mieści się w nim muzeum. Jeśli ktoś chce szukać miejsca parkingowego, to ma do wyboru kilka opcji. Większość parkingów jest jednak płatna. Opłatę uiszcza się w parkomatach. Oczywiście można też liczyć na bezpłatne miejsca postojowe, ale znajdują się one w obrębie Starego Miasta. Dla wielu osób najwygodniej będzie zostawić pojazd na parkingu przed zamkiem.

Zamek Królewski w Sandomierzu

Zobacz też inne artykuły

revolutnationale nederlanden
mubi.pl
KamperRENT.pl © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skontaktuj się z nami: kontakt@kamperrent.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej