Strona główna » Blog » Podróże kamperem » Pora na zwiedzanie zamku w Łańcucie

Pora na zwiedzanie zamku w Łańcucie

przez Damian Wieczorek

Jeśli kogoś interesuje sztuka, architektura i historia, to można mu polecić zamek w Łańcucie. Jest to ciekawa atrakcja, która pozwala w pewnym stopniu przenieść się do przeszłości. Pierwotnie zamek stanowił rezydencję zamożnej rodziny, prace nad jego wykończeniem zajęły sporo lat. Jest to świetny punkt turystyczny dla osób, które pragną przyjrzeć się z bliska podkarpackim atrakcjom. Sam Łańcut jest malowniczym miastem, założonym przez Kazimierza Wielkiego, który ma wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia.

Praktyczne informacje o zamku w Łańcucie

Zamek w Łańcucie znajduje się w województwie podkarpackim. Jest otwarty przez cały tydzień w różnych godzinach, dlatego warto to sprawdzić. Najczęściej zwiedzanie rozpoczyna się od 9:00 i jest możliwe do 16:00, ale w niektóre dni wygląda to nieco inaczej. W celu zwiedzenia zamku trzeba kupić bilet. Jest on dostępny w różnych wariantach. Przy karcie dużej rodziny i bilecie ulgowym można liczyć na najmniejszy wydatek, bo tylko 21 zł. Normalny bilet kosztuje 28 zł. Jest też bilet extra w cenie 40 zł. Każda pora roku będzie dobra do tego, aby odwiedzić zamek w Łańcucie, ale niezwykłe wrażenie robi oczywiście latem i wczesną jesienią, gdy można podziwiać zadbany ogród i piękną roślinność. Zamek pełni funkcję rezydencji i obronnej warowni. Od samego początku zadziwia swoją formą i niezwykłymi wnętrzami. Pomimo upływu czasu budynek nadal robi wrażenie, o czym warto się przekonać osobiście.

Pierwotnie obiekt otaczały fortyfikacje murowano-ziemne. Niestety obecnie nie można już ich podziwiać ze względu na liczne przebudowy. Na przestrzeni lat rola zamku została ograniczona do rezydencji pałacowej. Na zespół zamkowy składa się mnóstwo atrakcji, ma on powierzchnię ponad 30 hektarów, więc jest co zwiedzać. Piękny dziedziniec wraz z czterema wieżami robi wrażenie. Można także liczyć na ekspozycję muzealną. Do największych atrakcji w Łańcucie zalicza się nie tylko zamek. Nie można zapomnieć o wozowni, parku zamkowym, storczykarni, muzeum ikon, muzeum gorzelnictwa, oranżerii, synagodze. Jest też kościół parafialny pod wezwaniem Stanisława Biskupa Męczennika, ławeczka braci cetnarskich

Czas zwiedzić zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie stanowił luksusową rezydencję europejską, organizowano w nim mnóstwo spotkań towarzyskich. Przybywały do niego ważne osobistości, czyli członkowie rodzin królewskich, arystokracji i politycy. Po opuszczeniu zamku przez ostatniego Potockiego zniknęło z niego wiele cennych przedmiotów, ale nadal nie brakuje atrakcji. Na przestrzeni lat pojawiły się kolejne nabytki w postaci mebli, instrumentów muzycznych, dzieł sztuki, książek, porcelany, srebra itd. Można wejść do rozmaitych pomieszczeń, między innymi do sypialni właścicieli, łazienki, saloników, sali balowej, jadalni. Wszystko robi ogromne wrażenie, wystrój zachwyca. Można przenieść się do dawnych czasów. W zamku znajduje się nawet magnacki teatr. Wszystko z każdej strony jest otoczone przepychem i bogactwem.Ciekawą atrakcją w zamku jest galeria rzeźb, jej ściany pokrywają niezwykłe freski. Wszystko wygląda bardzo realistycznie. Nie brakuje marmurowych rzeźb przedstawiających zwierzęta, anioły. Na uwagę zasługuje także magnacka wozownia, w której znajduje się mnóstwo konnych pojazdów stanowiących pamiątkę po Potockich. Rewelacyjnie do odpoczynku nadaje się park zamkowy otaczający obiekt. Na jego terenie znajduje się oranżeria, zamek romantyczny, stajnia i ujeżdżalnia. Można nawet liczyć na kort tenisowy i niewielkie jezioro. Atrakcję stanowi także storczykarnia, która ma kształt podkowy. Wystarczy do niej wejść, aby zostać wręcz odurzonym pięknym zapachem. Warto zawitać do muzeum ikon. Jest ich tam ponad 2500, co robi ogromne wrażenie. Nie można zapomnieć także o muzeum gorzelnictwa.

Gdzie się zatrzymać kamperem?

Jeśli ktoś podróżuje własnym środkiem transportu, to będzie oczywiście potrzebował miejsca do pozostawienia pojazdu na czas zwiedzania zamku w Łańcucie i okolicznych atrakcji. Można zdecydować się na płatne parkowanie z parkometrami. Nie wiąże się to z dużym kosztem, za parę godzin płaci się zaledwie kilka złotych. Najczęściej dwie godziny w pełni wystarczą do tego, aby zwiedzić cały kompleks parkowy w zamku w Łańcucie. Jeśli jednak ktoś planuje przyjrzeć się także jego wnętrzom, to lepiej przeznaczyć więcej czasu na eksplorację. Można wobec tego zaparkować na jednej z uliczek, które otaczają kompleks parkowy zamku. Najczęściej turyści zostawiają pojazdy przy ulicy obok obiektu, ale w przypadku wyjazdu na weekend trzeba liczyć się z dużymi tłumami i problemami ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego.

Zobacz też inne artykuły

revolutnationale nederlanden
mubi.pl
KamperRENT.pl © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skontaktuj się z nami: kontakt@kamperrent.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej