Strona główna » Blog » Podróże kamperem » Wakacyjna przygoda z kamperem – poradnik dla początkujących

Wakacyjna przygoda z kamperem – poradnik dla początkujących

przez Damian Wieczorek

Wakacje z kamperem to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą być niezależne. Można mieć swoje mobilne miejsce noclegowe i podróżować po całym świecie. Nie ma nawet konieczności kupowania własnego samochodu. Możliwy jest wynajem kamperów, co przekłada się na sporą oszczędność pieniędzy. Dobrym plan to oczywiście podstawa, chociaż nie brakuje też osób, które podejmują decyzję o wycieczce spontanicznie. Warto jednak zadbać o właściwe przygotowanie, aby uchronić się przed różnymi nieprzyjemnymi niespodziankami. 

Od czego zacząć? 

Nie można oczywiście mówić o podróżowaniu kamperem, jeśli się go nie ma. W pierwszej kolejności należy wobec tego wybrać dla siebie odpowiedni pojazd. Najszybszym rozwiązaniem są kampery do wynajęcia. Wystarczy sprecyzować swoje potrzeby, preferencje i możliwości finansowe w celu znalezienia właściwego modelu. Istotne będzie, ile osób ma przebywać w pojeździe, czy zostaną zabrane także zwierzęta domowe. Obranie celu ma duże znaczenie, bo inny kamper sprawdzi się do krótkich wycieczek na terenie kraju, inny do dłuższych podróży po Europie. Pojazd musi zostać właściwy przystosowany. W internecie znajduje się wiele stron wypożyczalni, które mają w ofercie także kampery. Najlepiej porównać ze sobą co najmniej kilka opcji w celu znalezienia idealnego pojazdu. 

W kamperze musi być wystarczająco dużo miejsca, aby wszyscy mogli się komfortowo czuć. W przypadku podróżowania maksymalnie we troje wystarczy pojazd o długości do 7 metrów. Warto mieć na uwadze układ campera, jego wyposażenie, wystrój wnętrza. Przy dłuższych wycieczkach istotna jest dobrze wyposażona kuchnia. Nie może zabraknąć także zlewozmywaka, kuchenki gazowej, lodówki. W przypadku wypożyczonych kamperów można liczyć najczęściej na to, że znajduje się w nim niezbędne wyposażenie. Są akcesoria kuchenne, garnki, zastawa stołowa, patelnie, kubki, stoliki i krzesła turystyczne, grill i inny typowy sprzęt kempingowy. Wystarczy wobec tego zabrać ze sobą rzeczy osobiste, artykuły spożywcze, pościel lub śpiwór. 

O czym należy pamiętać w przypadku podróżowania kamperem? 

W przypadku wycieczki kamperem znaczenie ma oczywiście elektryczność. Istotne jest to, aby akumulator był w pełni naładowany. Prąd można pozyskać na różne sposoby. Najwygodniej jest oczywiście zatrzymać się na kempingu i podłączyć do sieci zewnętrznej. Ciekawym rozwiązaniem będzie wybranie kampera z panelem solarnym. W ten sposób można cieszyć się darmową energią z promieniowania słonecznego. Warto też wiedzieć, że akumulator ładuje się podczas pracy silnika. Będzie wobec tego zasilany automatycznie podczas jego uruchomienia. Kolejną kwestią jest woda. W kamperze umieszcza się pojemniki na świeżą wodę i zużytą. Przepływ wody z kranu ze zbiornika jest możliwy dzięki pobieraniu energii z akumulatora. Konieczne będzie także regularne usuwanie nieczystości. Należy wyjąć kasetę i pozbyć się zawartości w miejscach zrzutu. Są one dostępne na stacjach benzynowych, kempingach. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz podróżować kamperem 

Istotne podczas podróżowania kamperem jest to, co umieszcza się na talerzu. Do zasilania lodówki służy akumulator. Nie ma problemu z używaniem zamrażarki, kuchenki gazowej, czajnika. Wszystko to pozwala na przygotowywanie szybkiego posiłku. Samodzielne gotowanie będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż stołowanie się w lokalnych knajpach. Kamper może mieć umywalkę, toaletę turystyczną, prysznic. Oczywiście zawsze warto jak najczęściej korzystać z sanitariatów na polach kempingowych. Pamiętać należy również o sprawdzeniu butli gazowej. Za jej pomocą zasila się ogrzewanie w kamperze. 

Na podróż warto zabrać szczoteczki do zębów, krem z filtrem, chusteczki higieniczne, leki przeciwbólowe i zażywane na co dzień, apteczkę, ubrania, ręczniki, buty, latarkę, kosz na pranie, zestaw narzędzi samochodowych, GPS, adapter. Przyda się także szereg akcesoriów do kampera, czyli przede wszystkim markiza, zestaw taśm, panele, bagażnik rowerowy, zamek. Jeśli ktoś decyduje się na podróżowanie kamperem, to będzie potrzebować jedzenia. Najlepiej sprawdzają się produkty niepsujące się, typu makaron, soczewica. Warto mieć pod ręką produkty w puszkach i mrożonki. 

Gdzie nocować kamperem w Polsce i Europie? 

Kamper jest uznawany w Polsce za auto osobowe. Oznacza to, że nie ma żadnego problemu z parkowaniem. Można to robić we wszystkich miejscach, w których przepisy pozwalają na zaparkowanie samochodu osobowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kampery są relatywnie duże, więc potrzebują więcej miejsca. Istotne jest to, aby pojazd znajdował się na dozwolonym miejscu postojowym. Najlepiej zatrzymać się w lesie lub nad jeziorem. Uważać należy na znak wskazujący na zakaz biwakowania. Bezpieczniej będzie zatrzymać się na polu kempingowym. Za rozwiązaniem tym przemawia specjalnie przygotowana infrastruktura pod kampera. Oczywiście nocowanie na dziko także jest możliwe. Omijać należy jednak miejsca z zakazem wjazdu, tereny prywatne. W niektórych częściach Europy możliwości dotyczące nocowania w kamperze są mocno ograniczone. Możliwe jest to wyłącznie wyznaczonych miejscach. 

Zobacz też inne artykuły

revolutnationale nederlanden
mubi.pl
KamperRENT.pl © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skontaktuj się z nami: kontakt@kamperrent.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej