Podróżowanie kamperem to forma odpoczynku, która fascynuje wiele osób. Jej największą zaletą jest duża mobilność, która pozwala na poznanie wielu miejsc w czasie jednego urlopu. Jakie miejsca w Polsce warto odwiedzić?
Nadmorski raj: Wybrzeże Bałtyku i malownicze plaże
Wybrzeże Bałtyku to propozycja dla każdego, kto lubi zarówno czynny wypoczynek, jak i odrobinę słodkiego lenistwa. Warto pamiętać, że nadmorskie miasteczka mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową.
Większość kamperów jest wyposażona w uchwyty na rowery. Daje to dodatkowe możliwości spędzania wolnego czasu. Poznając wybrzeże Bałtyku z siodełka rowerowego warto zwiedzić Trójmiasto, które ma wiele pięknych plaż, na których można odpocząć, poleniuchować i się poopalać.
Osoby, które lubią miejsca, w których zawsze się dużo dzieje mogą pojechać do Sopotu, na Stogi czy odwiedzić plażę w Brzeźnie, które ma molo równie ładne, jak te w Sopocie. Zwolennicy mniejszych miejscowości koniecznie powinni pojechać do Sobieszewa. Jest to przede wszystkim nie lada gratka dla miłośników ptaków, które upodobały sobie Wyspę Sobieszewską. W pobliżu rezerwatu Mewia Łacha, w sosnowym lesie, można zatrzymać się na kempingu, na którym można uzupełnić zapasy wody i prądu.
W głąb lasów i jezior: Mazury i Bory Tucholskie
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić kamperem, są Bory Tucholskie. Jest to przystanek, który koniecznie trzeba zrobić będąc na Kaszubach.
Bory Tucholskie kamperem warto zacząć oglądać od ścieżek przyrodniczych, które wytyczone są w Parku Narodowym. Dzięki tym ścieżkom można poznać Jelenią Wyspę, torfowiska oraz bagna rzeki Stążki czy jezioro Kacze Oko. Koniecznie trzeba również zobaczyć Dąb Bartuś oraz wdrapać się na wieżę widokową Trzebciny, która jest otwarta przez całą dobę.
Podróżując kamperem warto odwiedzić również Mazury. Jest to Kraina Tysiąca Jezior, prawdziwy raj dla wszystkich tych, którzy kochają wodę oraz sporty wodne.
Na Mazurach jest wiele miejsc, w których można biwakować kamperem. Warto zatrzymać się w Giżycku lub Mrągowie. Są to miejscowości, w których dzieje się wiele rzeczy. W Mrągowie w sierpniu odbywa się Noc Kabaretowa a w lipcu Piknik Country i Folk.
Turyści, którzy wolą spokojniejsze miejsca i kontakt z dziką przyrodą będą dobrze czuli się w mniejszych miejscowościach. Kamperem można zatrzymać się nad jeziorem Niegocin, które jest 12 km od Giżycka. Jezioro Tałty to świetna baza wypadowa do Mikołajek, a Jezioro Rydzewo do Giżycka.
Zaklęte góry: Bieszczady i Tatry
Podróżowanie kamperem sprawdzi się nie tylko po miejscowościach nadmorskich czy po Karinie Tysiąca Jezior. Również zwolennicy górskich wycieczek mogą wybrać się w Bieszczady, które nadal są uznawane za najdzikszy zakątek Polski.
Jadąc kamperem w Bieszczady koniecznie trzeba zobaczyć Jezioro Solińskie wraz z zaporą. Warto również poznać miejscowości Solina i Polańczyk, gdzie nie tylko można zjeść, ale również znaleźć miejsce kempingowe.
Jadąc kamperem w Bieszczady warto trasę zaplanować tak, by przebiegała przez Wielką Pętlę Bieszczadzką, która ma 144 km długości. Jest to wyjątkowo malownicza trasa i każdy, kto chce poczuć klimat panujący w Bieszczadach, powinien ją poznać.
Podróżując kamperem po Tarach nie można ominąć takich miejsc jak Morskie Oko, Przełęcz nad Łapszanką czy Przełęcz Szpiglasowa. Warto również odwiedzić Doliny Chochołowską i Kościeliską, gdzie jest dużo parkingów, również dla kamperów.
Kultura i historia: Miasta UNESCO i zabytkowe miejscowości
Wybierając się w podróż kamperem po Polsce warto również poznać zabytkowe miejsca, które zostały docenione na świecie.
Na listę UNESCO zostały wpisane takie miasta jak Warszawa, Kraków czy Gdańska Starówka. Warto również zobaczyć modernistyczną Gdynię, która została nazwana „białym miastem”. We Wrocławiu warto przyjrzeć się Hali Stulecia, a w Malborku poznać Zamek Krzyżacki.
Kopalnia soli w Wieliczce to jedyne miejsce, dla którego warto zrezygnować z noclegu w kamperze. Noc pod ziemią to niesamowite przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci.
W stronę zachodzącego słońca: Wyprawa na Pomorze Zachodnie
Wybrzeże Bałtyku również po zachodniej stronie ma wiele do zaoferowania. Jest ono nazywane Pomorzem Nadodrzańskim lub Pomeranią.
Będąc kamperem na Pomorzu Zachodnim warto poznać wyspy Wolin i Uznam. Na pierwszej z nich znajduje się wszystkim znana miejscowość turystyczna Międzyzdroje, a na drugiej Świnoujście, które może pochwalić się piaszczystą plażą, piękną latarnią oraz promenadą, która okazale prezentuje się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.
Podróżując kamperem po Pomorzu Zachodnim warto również zajrzeć na Wybrzeże Koszalińskie, gdzie Kołobrzeg, Mielno czy Ustronie Morskie atrakcjami kuszą turystów. Nie można również pominąć najsłynniejszej plaży w Chałupach, która nadal przyciąga niezliczone rzesze turystów.
Podróżowanie po Polsce kamperem z roku na rok jest coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Z każdym rokiem na mapie pojawia się coraz więcej kempingów, które przygotowane są na przyjęcie kamperów. Można na nich zatankować wodę, pozbyć się wody szarej oraz uzupełnić zapasy prądu.