Strona główna » Blog » Ubezpieczenia » Co to jest ubezpieczenie autocasco – czy warto je mieć?

Co to jest ubezpieczenie autocasco – czy warto je mieć?

przez Damian Wieczorek

Autocasco to jedno z ubezpieczeń dobrowolnych, które polega na umowie zawartej pomiędzy ubezpieczalnią a faktycznym właścicielem pojazdu.

Co to jest autocasco?

Jak wiadomo, każdy posiadacz samochodu musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ponieważ obowiązek ten wynika z ustawy. Każdy, kto chce zwiększyć swoją ochronę może wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które nazywa się autocasco. Takie ubezpieczenie dokupowane jest dobrowolne. Jest to polisa nabywana u ubezpieczycieli i chroni ona przed często bardzo wysokimi kosztami, które ponosi się w przypadku szkód spowodowanych własną winą. Warto mieć na uwadze to, że ubezpieczenia różnią się i należy dogłębnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy.

Najczęściej ubezpieczenie autocasco to pewna wypłata odszkodowania, wtedy gdy auto zostanie skradzione czy też zniszczone w efekcie działań sił naturalnych. Może to być np. gradobicie czy kompletne zalanie auta z powodu ulewnego deszczu. Co więcej, takie ubezpieczenie chroni również przed aktami wandalizmu oraz działaniem osób trzecich. Każdego dnia dochodzi do sytuacji, w której auta na parkingach niszczone są przez nieodpowiedzialne osoby. Nie mając autocasco, ciężko będzie dochodzić roszczeń, szczególnie, wtedy gdy sprawca jest nieznany i nie może zostać znaleziony. AC może być kształtowane według osobistych potrzeb kierowcy.

Ubezpieczenie OC – czym się różni od AC?

OC i AC to kompletnie inne ubezpieczenia. OC to ubezpieczenie obowiązkowe, a skrót ten oznacza Odpowiedzialność Cywilną. AC to ubezpieczenie dobrowolne, które można dodatkowo wykupić po to, aby chronić swoje dobro, jakim jest samochód. Główna różnica to właśnie przymus ubezpieczeniowy, który dotyczy tylko OC. Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnym.Forma kształtowania ubezpieczenia AC jest nieregulowana ustawą i wszystko zależne jest od tego, co oferuje dany ubezpieczyciel. Warto nadmienić, że koszty AC zależą głównie od osoby, która jest właścicielem auta oraz od samochodu. Każdy ubezpieczyciel oferujący autocasco analizuje zdolność klienta oraz oczywiście bierze pod uwagę kryteria, które związane są z kierowcą i zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Jak łatwo się domyślić, im większy zakres ubezpieczenia, tym większe koszty trzeba będzie ponieść. Wybierając ubezpieczenie AC, warto przejrzeć porównywarki cen ubezpieczeń, ponieważ daje to szanse na wybranie najlepszej możliwej oferty. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i koszty, które trzeba będzie ponieść, zależne są od marki i modelu pojazdu oraz od tego ile on kosztuje. Jeśli pojazd jest drogi, to wyższa będzie składka. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę również przebieg pojazdu, który jak wiadomo, również ma wpływ na wartość pojazdu. Co ciekawe, wpływ na koszty ubezpieczenia ma również to, jaki system zabezpieczeń jest w danym pojeździe. Jeśli w aucie są zamontowane systemy antywłamaniowe i antykradzieżowe, to ubezpieczyciel będzie mógł obniżyć stawkę polisy.

Zobacz też inne artykuły

revolutnationale nederlanden
mubi.pl
KamperRENT.pl © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skontaktuj się z nami: kontakt@kamperrent.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. OK Dowiedz się więcej