Z czym kojarzą się nam wyjazdy zagraniczne? Wsiadamy w samolot i lecimy, prawda? Nie ma w tym niczego złego, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że mamy alternatywy. Wystarczy pomyśleć o podróży kamperem. Kamper to także świetny sposób na zwiedzanie Europy.
Podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych warto wykupić ubezpieczenie turystyczne a także kartę Revolut dzięki której możemy płacić w walucie danego kraju po bardzo korzystnym przewalutowaniu.
Nie dla wszystkich
Choć uczciwie trzeba też przyznać, że jazda kamperem nie jest dla wszystkich. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy oczekują większych doznań. Wyprawa kamperem sprawia, że wszystko doświadczane jest znacznie bardziej niż w przypadku lotu samolotem.
Duże znaczenie odgrywa też planowanie podróży. Nie ulega wątpliwości, że zaplanowanie podróży kamperem ma ogromne znaczenie. Oczywiście można pójść na tzw. żywioł, ale czy to jest dobry pomysł? Jazda kamperem powoduje, że to na nas spoczywa odpowiedzialność za cały przebieg trasy! Lepiej więc, aby wszystko było dokładnie zaplanowane. Tym samym na pewno trzeba zwrócić uwagę na najciekawsze szlaki turystyczne.
Zalety podróżowania kamperem
Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, nie pozostaje nic innego, jak pomyśleć sobie o zaletach jazdy kamperem. Dużo zależy od nastawienia i przygotowań, ale nie ma co ukrywać, że kamper to środek transportu, który niesie za sobą wiele zalet. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o własnej bazie noclegowej i własnej bazie gastronomicznej. Jedno i drugie brzmi ciekawie, prawda? Dobrze też spojrzeć przez pryzmat samej podróży. Jazda kamperem to dowolność w planowaniu trasy, możliwość zmiany planów w każdej chwili, radość rodzinnego podróżowania i szansa na zabranie sporego bagażu.
O zaletach kampera można jeszcze rozmawiać długo, ale to w tym momencie nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, aby umieć dostrzec zalety, jakie niosą za sobą poszczególne rozwiązania. Zawsze można doszukiwać się plusów (minusów też, ale to w tym momencie zostawmy).
Kamperem przez Europę
W ten sposób dochodzimy do konkretów. Jako że wiele mówi się o ograniczonych możliwościach finansowych, skoncentrujemy się na kierunkach budżetowych. Warto też pamiętać o tym, że ograniczone możliwości finansowe nie oznaczają tego, iż będzie mniej ciekawie. Wydane pieniądze nie zawsze idą w parze z zadowoleniem.
Litwa
Czasem szczęście jest naprawdę blisko – co powiesz na litewski kierunek? Litwę można określić jako nieodkryty kraj jezior i lasów. Dobrze też pomyśleć o wybrzeżu Bałtyku. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że morze nie jest tak oblegane, jak to ma miejsce w Polsce. Ponadto Litwa jest krajem, gdzie dozwolone jest nocowanie na dziko. Ceny uzależnione są od lokalizacji. Najtańsze propozycje znajdziemy w rejonach oddalonych od zgiełku miasta. Nie sposób też nie wspomnieć o Wilnie – słynna Ostra Brama i jedna z największych europejskich starówek to naprawdę ciekawe propozycje.
Czechy
Litwa to niejedyny sąsiad, na którym się skoncentrujemy – co powiesz na to, aby wybrać się do Czech? W kwestii biwakowania na dziko sytuacja jest podobna do tej, którą mamy na Litwie. Taka forma biwakowania nie jest zabroniona, ale nie wszędzie jest mile widziana. Tym samym zawsze należy porozmawiać z właścicielem gruntu. Czechy pewnie dla wielu osób kojarzą się z Pragą i absolutnie nie ma się czemu dziwić. Miasto to można określić jako połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnością. Słynny Most Karola to obowiązkowy punkt podczas każdej wizyty. Poza tym Most Karola prowadzi do dzielnicy Hradczany. Dzielnica ta może kojarzyć się z zamkiem praskim czy przepięknym widokiem na panoramę miasta.
Słowenia
To teraz ruszamy w nieco dalszą podróż – interesującym i relatywnie tanim kierunkiem jest Słowenia. Spanie na dziko może skończyć się tam mandatem, ale musimy pamiętać o tym, że mowa o kraju, który jest bajkowy. Wyjazd do Słowenii oznacza malownicze krajobrazy i piękne zabytki. Można wręcz powiedzieć, że w Słowenii niczego nie trzeba szukać. Lublanę (stolicę) możemy określić jako miasto otoczone górami. Z drugiej strony nie można zapomnieć o rzece Ljubljanica. Słowenia to po prostu góry i morze w jednym! Warto też zwrócić uwagę na obcowanie z przyrodą. Słoweńska przyroda jest niezwykła – Park Narodowy Triglav to miejsce, o którym trudno zapomnieć.
Portugalia
Kamperem można wybrać się nawet do Portugalii. Jest daleko, ale malownicze tereny plus korzystna pogoda to połączenie, które może zachęcić. Poza tym wyjazd do Portugalii może wiązać się z licznymi przystankami. Gdy już dotrze się na miejsce, na pewno trzeba uwzględnić, że spanie na dziko jest zabronione. Z drugiej strony mamy specjalnie oznaczone place czy parkingi. Jeżeli chodzi o zwiedzanie, bez wątpienia nie można pominąć Lizbony. Stolica Portugalii to urokliwe miasto pełne wzniesień, wąskich uliczek i płaskiej architektury. Klimat jest niezwykły. To coś, w czym można się zakochać.
Podsumowanie
Podróż Kamperem nie musi oznaczać ograniczeń. Można zdecydować się na krótsze i dłuższe trasy. Co więcej, w obu przypadkach można liczyć na naprawdę niezwykłe wrażenia. Poza tym wspomniane informacje to jedynie namiastka tego, czego można się spodziewać. Do tego to tylko cztery kraje. Podróż kamperem daje więcej możliwości, niż wielu osobom mogłoby się wydawać.