Osoby, które zasmakowały w karawaningu, na przykład korzystając z oferty wypożyczalni, w pewnym momencie zawsze zaczynają rozważać zakup własnego pojazdu kempingowego. Jeśli planujesz częste wyjazdy, to taka inwestycja jak najbardziej ma sens. Pytanie tylko, co wybrać: kamper czy przyczepę? Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferowanego sposobu uprawiania karawaningu. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.
Dla kogo jest kamper?
Kamper to wybór przede wszystkim dla tych osób, które w karawaningu najbardziej cenią sobie swobodę. Ten pojazd kempingowy daje największe możliwości w zakresie zwiedzania praktycznie całej Europy. Nie ma problemu, aby codziennie przemieszczać się w inne miejsce, a nawet biwakować na dziko, o ile jest to dozwolone.
Podróżowanie kamperem jest również bardzo komfortowe: stajemy gdzie nam wygodnie, możemy całkiem swobodnie poruszać się po miastach, drogach lokalnych, co jest o wiele trudniejsze w przypadku holowania przyczepy kempingowej.
Na zakup kampera powinny zdecydować się osoby, które:
- Mają prawo jazdy kategorii B i nie chcą robić kategorii B + E, aby móc holować cięższą przyczepę;
- Nie czują się pewnie podczas holowania przyczepy lub nie mają odpowiedniego holownika;
- Chcą dużo zwiedzać, nie planują zatrzymywać się w jednym miejscu na więcej niż 2-3 dni;
- Chcą móc rozwijać większe prędkości na autostradzie czy drodze ekspresowej;
- Podróżują we dwoje lub ze starszymi dziećmi (kamper z reguły oferuje nieco mniejszą przestrzeń mieszkalną niż przyczepa);
Kto powinien się zdecydować na zakup przyczepy kempingowej?
Podróżowanie z przyczepą kempingową wygląda zupełnie inaczej niż kamperem. Po pierwsze: potrzebny jest nam holownik, czyli samochód, który poradzi sobie z ciągnięciem przyczepy (należy sprawdzić pozycję O.1 w dowodzie rejestracyjnym, określającą dopuszczalne DMC holowanej przyczepy).
Może się okazać, że zestaw przyczepa + samochód przekracza 3,5 tony DMC, co już będzie oznaczać konieczność posiadania prawa jazdy B96 (na zestawy o DMC do 4250 kg) lub B + E. Warto więc dokładnie to sprawdzić.
Zakup przyczepy kempingowej na pewno można polecić osobom, które:
- Nie planują zmieniać miejsca pobytu co kilka dni lub nawet codziennie;
- Raczej preferują pobyty na kempingach;
- Do miejsca docelowego dojeżdżają autostradami i drogami ekspresowymi, nie planują wjeżdżać do miast i jechać drogami lokalnymi;
- Mają wystarczająco mocny holownik (ważne szczególnie w terenach górskich);
- Pewnie czują się holując przyczepę;
- Nie martwią się podwyższonym zużyciem paliwa;
- Nigdzie się nie spieszą (w Polsce obowiązuje ograniczenie prędkości dla zestawu z przyczepą do 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych);
- Chcą mieć do dyspozycji samochód na miejscu, by po rozpięciu zestawu móc np. wygodnie podjechać do sklepu, na plażę, zwiedzać okolicę itd.;
Więcej praktycznych rad, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o zakupie kampera lub przyczepy kempingowej, znajdziesz w artykule na stronie internetowej https://hymerpoznan.pl/kamper-czy-przyczepa-dowiedz-sie-ktora-opcja-jest-lepsza-dla-ciebie-i-twojej-rodziny/.
Wciąż nie wiesz, na co się zdecydować? Skorzystaj z pomocy ekspertów
Jeśli nadal wahasz się, co wybrać: kamper czy przyczepę, to najlepszą radą, jakiej możemy Ci udzielić jest wizyta w dużym salonie karawaningowym. Na miejscu znajdziesz zarówno kampery, jak i przyczepy, co pozwoli Ci od ręki porównać oba rodzaje pojazdów kempingowych, na przykład pod kątem obszerności wnętrza i zastosowanych rozwiązań użytkowych.
Rekomendujemy wizytę w Hymer Poznań w Sadach koło Poznania, jednym z największych salonów karawaningowych w Polsce, będącym autoryzowanym dealerem marek Hymer, Buerstner, Sunlight, Crosscamp oraz Eriba.
W Hymer Poznań nie tylko porównasz różne pojazdy kempingowe, ale też skorzystasz z fachowego doradztwa ekspertów, w tym praktyków karawaningu. Na miejscu dostępne są zarówno przyczepy kempingowe (https://hymerpoznan.pl/buerstner/przyczepy-campingowe/), jak i kampery (https://hymerpoznan.pl/buerstner/kampery/) m.in. renomowanej niemieckiej marki Buerstner, uznawane za jeden z najlepszych wyborów w relacji ceny do jakości.