Przyczepy kempingowe stają się ostatnimi czasy bardzo popularne wśród ludzi, którzy chcieliby tanio, a przede wszystkim spontanicznie móc podróżować po wielu zakątkach Polski, lecz także Europy. Zanim jednak zacznie się planować takie wyprawy, warto dowiedzieć się nieco najważniejszych informacji o przyczepie kempingowej. Czym ona jest i jakie są najważniejsze i najbardziej podstawowe informacje o niej?
Czym jest przyczepa kempingowa i jakie są jej zalety?
Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, czym taka przyczepa tak właściwie jest, a także jakie są jej najważniejsze zalety. Według oficjalnej definicji przyczepa tego rodzaju to pojazd drogowy, który nie ma własnego silnika. Oznacza to, że do poruszania się musi być podłączony do samochodu osobowego poprzez specjalny hak. Przyczepy tego rodzaju są tak wyposażone, aby możliwe było mieszkanie w nich przez dłuższy czas.
Jakie są konkretnie zalety korzystania z takich przyczep? Nie da się ukryć, że umożliwiają one swobodne i niczym nieskrępowane przemieszczanie się i w pełni viaggio indipendente. Jeżdżąc autem z przyczepą kempingową, cały czas ma się dostęp do noclegu, więc postój można zaplanować właściwie w każdym miejscu.
Ile kosztuje przyczepa kempingowa?
Jak więc widać, przyczepy kempingowe to naprawdę ogromne korzyści dla wszystkich podróżników, którzy chcieliby w nieskrepowany sposób zwiedzać świat. Powstaje jednak bardzo ważne pytanie, na które każdy musi być prędzej czy później gotowym, a mianowicie, ile taka przyczepa tak w ogóle kosztuje.
Czy jest to duży wydatek?
Jak można się z łatwością domyślić, ceny przyczep kempingowych zależne są od naprawdę wielu czynników. Podobnie jak w przypadku domu czy też samochodu, różnić się one pomiędzy sobą mogą powierzchnią, a także dostępnym wyposażeniem. Te najtańsze i najbardziej podstawowe przyczepy to wydatek w granicach 60-70 tysięcy złotych. Są one więc w cenie podstawowych samochodów. Najdroższe i z najbogatszym wyposażeniem modele mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych.
Czy można ciągnąć przyczepę kempingową z kategorią B?
Skoro wiadomo już, ile kosztuje przeciętna przyczepa kempingowa, warto się teraz dowiedzieć, jak wygląda kwestia prawna związana z jej podłączeniem do samochodu. Czy każdy kierowca może ciągnąć przyczepę kempingową? A może potrzebne są w tym wypadku jakieś dodatkowe uprawnienia?
Jak się okazuje, kwestia prawna jest w tym wypadku uzależniona od wagi przyczepy. Każdy kierowca z prawem jazdy kategorii B może prowadzić zestaw, którego łączna masa nie będzie przekraczała 3,5 tony.
W przypadku, gdy będzie się posiadało np. cięższy pojazd, a masa całkowita auta i przyczepy przekroczy 4 tony, lecz nie 4250 kg, wystarczające będzie dodatkowe oznaczenie na prawie jazdy o kodzie 96.
Ostatnim rodzajem uprawienia jest prawo jazdy kategorii B +E. W tym wypadku można prowadzić zestaw o masie całkowitej większej niż 4250 kg.
Czy da się mieszkać w przyczepie kempingowej?
Podczas rozważania zakupienia przyczepy kempingowej zapewne wiele osób zastanawiać się będzie nad tym, czy da się w niej mieszkać. Czy będzie to pojazd jedynie wakacyjny, który służyć będzie do noclegu podczas zwiedzania świata, czy może jednak można by było w nim na dłużej zamieszkać? Jak to wygląda od strony praktycznej, ale też zwykłej wygody?
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, przyczepy kempingowe różnią się pomiędzy sobą naprawdę ogromną liczbą szczegółów i elementów wyposażenia. Na rynku znaleźć można podstawowe modele, które zapewniają właścicielom podstawowe udogodnienia, a co za tym idzie, stałe mieszkanie w nich mogłoby nie być przyjemnym doświadczeniem. Są jednak i takie przyczepy po wejściu, do których trudno jest je odróżnić od zwykłego domu. W środku znajduje się nie tylko bieżąca woda, toaleta czy też prysznic, lecz nawet w pełni wyposażona kuchnia. W takiej przyczepie jak najbardziej można zamieszkać, a życie w niej można uznać za całkiem komfortowe. Wiedzieć jednak trzeba, że cena takiej przyczepy może być naprawdę bardzo wysoka, a chęć jej zakupienia oznaczałaby trwałe zmiany w życiu.
Czy jest obowiązek rejestracji przyczepy kempingowej?
Ostatnią sprawą, o której warto się dowiedzieć, analizując zakup przyczepy kempingowej to, czy istnieje obowiązek prawny, aby ją zarejestrować. Mowa tu jest w końcu cały czas o pojeździe drogowym, który ma pełne prawo uczestniczenia w ruchu.
Czy musi być zarejestrowany?
W tym wypadku przepisy są bardzo precyzyjne i jasno wskazują, że przyczepa tak samo, jak każdy inny pojazd drogowy, musi być zarejestrowana w ciągu 30 dni od dnia jej zakupienia.