Od paru lat coraz więcej osób podróżuje i nie chodzi jedynie o zagraniczne urlopy, ale też wycieczki kilkudniowe czy weekendy, podczas których można zobaczyć ciekawe zakątki Polski i świata. Popularne są też circuits en camping-car, dzięki którym można przeżyć przygodę życia, znacznie więcej zobaczyć i doświadczyć, a dodatkowo i koszt podróżowania jest niższy.
Jak wybrać idealny kamper dla swoich potrzeb?
Wzrost popularności kamperów jest widoczny gołym okiem na ulicach czy w popularnych miejscach wypoczynkowych. Kampery stają się znakomitą formą spędzania wolnego czasu z całą rodziną czy przyjaciółmi, a do wyboru są różne modele tych pojazdów, dzięki czemu bez problemu dopasujecie je do własnych potrzeb. Na początku przed wyborem kampera należy wiedzieć, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, a więc jeśli nie macie innej kategorii, to uwzględnijcie to podczas wynajmu czy kupna, choć w Polskich wypożyczalniach rzadko zdarzają się takie modele. Jeśli tę kwestię mamy już załatwioną, to jeszcze należy wziąć pod uwagę liczbę miejsc do spania i podróżowania. Najczęściej w kamperze jest przewidzianych miejsc dla maksymalnie 6 osób, choć zdarzają się i warianty siedmioosobowe. Nie zawsze jednak ilość miejsc przewidzianych przez producenta jest adekwatna do liczby łóżek czy pasów bezpieczeństwa, a więc należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją konkretnego modelu, a następnie na własne oczy sprawdzić, czy wszystko się zgadza.
Kamper vs. przyczepa kempingowa: porównanie opcji podróżowania
Zarówno kampery, jak i przyczepy kempingowe mają swoich zwolenników i przeciwników, ale warto przyjrzeć się obu opcjom i sprawdzić plusy i minusy. Kamperem można znacznie łatwiej manewrować podczas jazdy, a także szybciej jechać, co wpływa na komfort jazdy. Również opłaty za kampera są niższe niż za postój przyczepy, a więc koszty podróżowania atrakcyjniejsze, ale za to na samego kampera trzeba zdecydowanie więcej wydać i nie wolno zapomnieć o kosztach eksploatacyjnych, czyli naprawach, ubezpieczeniu i przeglądach. Mając przyczepę, można ją odczepić od auta i pozostawić na kempingu, a następnie udać się w podróż. To świetna opcja na krótsze wypady dla osób, choć oczywiście kierowca musi mieć wprawę w prowadzeniu auta z przyczepą, a dodatkowo jest też wiele ograniczeń związanych z prędkością, o których należy też pamiętać.
Przygotowanie kampera do podróży: lista niezbędnych akcesoriów
Urlop się zaczął, a więc można wyruszyć na wyprawę życia, ale nie tak szybko, bo jeszcze trzeba przygotować i sprawdzić, czy wszystkie akcesoria kamperowe są na miejscu. Czego nie wolno zapomnieć? Na pewno przyda się markiza, która ochroni przed słońcem, ale i deszczem, ale by ją przymocować, należy mieć ze sobą taśmy, które będą trzymały ją nawet podczas silnego wiatru. Do markizy można podpiąć panele, które pozwolą na stworzenie prowizorycznego namiotu, dzięki czemu nawet w deszczowe dni będzie można spędzić czas poza kamperem. Miłośnicy dwóch kółek nie powinni zapomnieć o bagażniku na rowery, przyda się też poziomica, aby ustawić kampera idealnie w poziomie, co znacznie ułatwi spanie czy gotowanie. Nawet jeśli w środku nie ma drogocennych przedmiotów czy stosu pieniędzy, to przyda się dodatkowy zamek, który zabezpieczy choćby przed zniszczeniem zawartości i sprzętu.
Bezpieczeństwo na drodze: porady dla kamperowiczów
Wybierając się w podróż kamperem, należy zachować ostrożność, jak to ma miejsce podczas podróżowania samochodem, pociągiem czy samolotem. Zwiedzając w ten sposób, należy jednak pamiętać, aby najpierw zaplanować trasę i sprawdzić miejsca, w których dozwolony jest postój kamperów, bo nie można stanąć w dowolnym miejscu czy na parkingu przy sklepie i zrobić sobie tam obozu. Jeśli trasa jest długa, to warto sprawdzić, na których stacjach benzynowych można się zatrzymać i odpocząć, ale też doładować akumulator, bo ten ma swoją pojemność i może się rozładować. Przyda się też lista miejsc, w których można uzupełnić wodę lub pozostawić śmieci, bo nie na wszystkich postojach istnieje taka możliwość. Nie zapomnijcie o tym, by być uważnymi na drodze. Kamper jest dość dużym pojazdem, który prowadzi się nieco inaczej niż nawet auto dostawcze, a więc lepiej nie wyprzedać, gdy nie ma wystarczającej widoczności i zawsze stosować się do przepisów.
Prawa i regulacje dotyczące wynajmu kampera: co warto wiedzieć?
Nie ma przepisów, które by regulowały location de camping-cars, bo praktycznie każdy, kto zapłaci kaucję i podpisze umowę z wypożyczalnią, może wyjechać wymarzonym modelem w podróż. Oczywiście wymagane jest prawo jazdy kategorii B, a większości wypożyczalni trzeba mieć ukończone 25 lub 26 lat. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej zapisami i przeczytać wszystko, nawet jeśli jest mały druczek lub stron jest dużo. Nie wolno zapomnieć o ubezpieczeniu, które powinno być zawarte w cenie, a jeśli nie jest, to oczywiście należy je wykupić dla bezpieczeństwa. Na pewno należy zawsze się pytać, jeśli coś nie jest jasne, bo kto pyta, ten nie błądzi.