W Polsce jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, nie trzeba wybierać się na zagraniczne wycieczki. Godne polecenia są Góry Świętokrzyskie, które skrywają mnóstwo atrakcji. Warto się tam wybrać o każdej porze roku. Już same piękne widoki robią wrażenie. Pobyt w górach to wspaniała opcja dla wszystkich osób lubiących aktywny wypoczynek. Nawet weekend wystarczy do tego, aby wspaniale się bawić, odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Można przykładowo wspinać się na górę Miedziankę. Poradzą sobie z tym nawet początkujący.
Co warto wiedzieć o Miedziance?
Góra Miedzianka, a raczej wzniesienie, jest szczytem w Górach Świętokrzyskich. Warto wiedzieć, że została ona w całości objęta ochroną prawną, co wynika z obecności rezerwatu przyrody Góra Miedzianka. Można wobec tego podziwiać piękno natury, nietknięte przez człowieka. Wspaniałe widoki są gwarantowane, o czym warto przekonać się osobiście. Niepozorne wzniesienie ma wiele korytarzy górniczych i jaskiń. Trzeba jednak pamiętać, że nie można ich zwiedzać na własną rękę bez uprzedniego uzyskania zezwolenia. Warto wejść na szczyt, aby zobaczyć piękną panoramę. W okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Atrakcji jest sporo, dlatego warto dobrze zaplanować sobie trasę w celu jak najlepszego wykorzystania dostępnego czasu. Świetną opcją będzie wybranie żółtego sentier de randonnée, który wiedzie przez szczyt. Rozpoczyna się od Wiernej Rzeki, a sięga po Chęcin.
Miedzianka jest położona 354 m nad poziomem morza, stanowi trzeci najwyższy szczyt grzbietu chęcińskiego. Turyści bardzo sobie ją chwalą ze względu na jej malowniczość. Miedzianka została uznana za Świętokrzyski Giewont. Z jej szczytu można podziwiać Łysogóry, Kielce, nawet Tatry przy dobrych warunkach pogodowych. Góra Miedzianka składa się z wapieni, a nazwa jest ściśle związana z obecnością sporych ilości rud miedzi. Ich wydobycie rozpoczęto kilka wieków temu i przerwano na koniec I wojny światowej. Górę Miedziankę warto odwiedzić chociażby ze względu na jej unikalne walory przyrodnicze i historyczne. Jako że stanowi rezerwat przyrody nieożywionej, to jest co podziwiać. Można poczuć bliskość natury.
Na jakie atrakcje można liczyć?
Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia, można przyjrzeć się z bliska ciekawej ekspozycji. Jeśli kogoś interesuje historia wydobycia rudy miedzi i wapieni, to będzie miał okazję przyjrzenia się skałom, minerałom, skamieniałościom. Pochodzą one z wielu miejsc na świecie, więc robią ogromne wrażenie. Mogłoby się wydawać, że oglądanie kamieni nie będzie niczym ciekawym, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Zbiory są ogromne i niezwykle interesujące, wielokolorowe. Wapienie z cząstkami rzadkich minerałów nie należą do częstych widoków. Nie są czymś spotykanym na co dzień.
Nie brakuje również rozmaitych narzędzi górniczych, które służyły dawniej do wydobywania kruszców. Są także mundury górnicze, pamiątkowe kufle. Ciekawą atrakcją będzie także jedyna w swoim rodzaju wieża wyciągowa szybu Piotr, pozostałość po kopalni. Przy okazji warto też zainteresować się szeregiem innych atrakcji województwa świętokrzyskiego, a jest ich sporo. Świetnym przykładem będzie jaskinia raj. Miłośników historii zainteresuje zamek w Chęcinach, który pomimo upływu czasu nadal robi spore wrażenie. Można wybrać się także do parku etnograficznego w Tokarni.
Gdzie można się zatrzymać?
Osoby podróżujące kamperem nie będą miały problemu ze znalezieniem miejsca postojowego. W pobliżu znajduje się camping. Jeśli kogoś interesuje Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego, to może zaparkować swój samochód tuż obok obiektu. Będzie to świetna opcja na rozpoczęcie zwiedzania. Nawet jeśli ktoś ma większego kampera, to nie musi się martwić. Zmieści się on bez problemu. Nie będzie żadnych trudności z zaparkowaniem pojazdu. Jest to świetne miejsce wypadowe dla turystów. Z parkingu można udać się od razu do miejsca docelowego, czyli na Miedziankę.
Jest też inny parking do wyboru, ale w nieco gorszej lokalizacji, mniejszy. Znajduje się przy drodze, która prowadzi z miejscowości Miedzianka do Zajączkowa. Trzeba nieco skręcić w prawo i wjechać w niewielki zajazd na polanę. Przy dużym kamperze może być jednak zbyt ciasno. Trzeba także liczyć się z tym, że będzie trzeba zapłacić, więc lepiej zdecydować się na sprawdzony parking, bezpłatny. Można wobec tego zatrzymać się w rezerwacie Miedzianka, na parkingu obok Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego lub na polanie za wsią Miedzianka na leśnym parkingu.