Wynajem kampera to sposób na niezapomniane wakacje. Taki rodzaj podróżowania sprawdzi się u osób, które są spontaniczne i nie planują urlopu zbyt dokładnie. Sporo przyjemności znajdą jednak także ci, którym przyjemność sprawia dokładne planowanie trasy i miejsc, które warto odwiedzić.
Dlaczego warto wynająć kampera?
Holidays in an RV mogą być doskonałą alternatywą dla wypoczynku w domku lub pensjonacie. Własne, a do tego mobilne, miejsce do spania daje niezależność. To sprawia, że można spędzić urlop zarówno w zatłoczonym kurorcie, jak i w pobliżu lasu na odludziu.
W Polsce, a także w wielu innych krajach, w kamperze można biwakować na dziko. Oznacza to, że można zatrzymać samochód na dowolnym parkingu lub na poboczu i przenocować. Trzeba jedynie pamiętać, że auto nie może blokować ani utrudniać przejazdu innym uczestnikom ruchu. Kamperem nie wolno też parkować w lasach, rezerwatach przyrody i parkach narodowych ani w miejscach, gdzie zabroniony jest ruch pojazdów silnikowych. Nie można też zostawiać auta na terenach prywatnych (takich jak pola, czy łąki) bez zgody właściciela.
Zalety podróżowania na kółkach
Podróżowanie kamperem to przede wszystkim wolność i swoboda. Kamper można codziennie parkować w innym miejscu i dzięki temu zwiedzić więcej w ciągu nawet krótkiego urlopu.
Bezpłatny nocleg i własna kuchnia gwarantują, że wypoczynek będzie o wiele tańszy niż w przypadku, gdy wynajmuje się nocleg. Poza tym wakacje w kamperze to doskonały pretekst do tego, by spędzać czas blisko natury. Wielu turystów, którzy podróżują na kółkach potwierdza, że camper rental to znacznie tańsza opcja niż spędzenie urlopu w tradycyjnym sposób.
Wybór idealnego kampera: rodzaje, rozmiary i funkcje
Na rynku dostępne są cztery główne rodzaje kamperów:
Camper van
To samochód półdostawczy lub dostawczy (nazywany potocznie blaszakiem), którego wnętrze przerobione jest tak, by można było w nim zamieszkać w czasie urlopu. Jest nieduży i sprawdzi się w sytuacji, gdy w podróż wybierają się dwie osoby dorosłe, ewentualnie z małym dzieckiem.
Czasem ma rozkładany dach, dzięki któremu zyskuje się przestrzeń do spania. Jego wyposażenie jest bardzo podstawowe: nieduży aneks z kuchenką, stolik, czasem toaleta.
Do zalet podróżowania takim autem należą:
– kompaktowy rozmiar (nie każdy kierowca czuje się pewnie w dużym aucie)
– niższe zużycie paliwa
– możliwość rozwijania większej prędkości
Alkowa
Ten rodzaj kampera również bazuje na samochodach dostawczych, ale znacznie większych. Posiada dodatkową przestrzeń nad kabiną dla kierowcy, która może być wykorzystana na schowek lub sypialnię. W zależności od rozmiaru alkowa pomieści od 5 do 7 osób.
Taki kamper posiada nieduży aneks kuchenny, toaletę z prysznicem, lodówkę i wiele schowków, w których można trzymać rzeczy potrzebne w podróży.
Największe zalety, które idą za wynajęciem takiego auta to fakt, że:
– sprawdzi się przy dłuższych wyjazdach, na które zabiera się więcej rzeczy
– pomieści całą rodzinę
Podczas wyjazdu trzeba brać pod uwagę jego rozmiary – jest wyższy i nie zmieści się pod każdym mostem. Ponadto w czasie wietrznej pogody jest podatny na boczne podmuchy i przez to może być mniej stabilny, szczególnie dla niedoświadczonego kierowcy.
Półintegra
To najpopularniejszy rodzaj zabudowy. Od alkowy różni się tym, że nad kabiną kierowcy nie ma dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania. Ma zresztą nad alkową tę przewagę, że o wiele lepiej się go prowadzi (z uwagi na lepszą aerodynamikę) i zużywa mniej paliwa. Może nim podróżować 4-5 pasażerów.
Integra
Najbardziej luksusowe kampery to właśnie te w typie integra. W tym wypadku cała bryła samochodu zaprojektowana jest jako kamper. Dlatego jest wygodniejszy i posiada wiele udogodnień. W pozostałych trzech typach kamperów wykorzystywane są gotowe pojazdy, w przypadku integry producenci korzystają tylko z gotowej podłogi. To auto, którym mogą podróżować większe rodziny (4-7 osób). Jego największe zalety to:
– wysoka wygoda i komfort
– luksusowo urządzone wnętrze
Trzeba jednak pamiętać, że kierowca z uprawnieniami kategorii B nie może prowadzić kampera o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W praktyce kamper integra bywa cięższy i kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii C.
Jak wynająć kampera? Praktyczne porady dla początkujących
Aby wynająć kampera trzeba:
– podpisać umowę (umowę podpisuje osoba z prawem jazdy, często na wyłączność, czyli pojazdu nie może udostępniać osobom trzecim)
– opłacić kaucję, która jest zwracana po oddaniu pojazdu, może być pomniejszona o kwotę czyszczenia kampera, jeśli podróżujący tego nie zrobił.
Umowa najmu kampera może być bardzo szczegółowa i zawierać takie informacje, jak:
– zakaz przekraczania prędkości 120km/h
– zakaz podróżowania do krajów, w których toczą się konflikty zbrojne
– konieczność opróżniania kasety z szarą wodą przed oddaniem auta
– dodatkowe opłaty za: wyczyszczenie samochodu, brak paliwa lub konkretne szkody
Osoby, które chcą wynająć kamper, powinny odpowiedzieć sobie na takie pytania, jak:
– czy wynająć auto blisko domu, czy np. dopiero na Pomorzu, by zwiedzić całe polskie wybrzeże
– co musi znajdować się na wyposażeniu auta (np. bagażnik na rowery, ekspres do kawy, porządne ogrzewanie)
– czy standard (warunki podróży) jest istotny – wynajem auta w niższym standardzie to niższe koszty
Kampery dla rodzin: Komfortowe rozwiązania na wakacje z dziećmi
Rodziny z dziećmi chętnie wybierają wakacje w kamperze z uwagi na to, że dla dzieci spanie w samochodzie i jazda domem na kółkach są bardzo atrakcyjne. Trzeba pamiętać wtedy o tym, by auto wyposażone było w foteliki dla mniejszych dzieci (dziecko do 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku lub na podstawce).
Rodzice głośnych maluchów nie muszą obawiać się spojrzeń sąsiadów, którym przeszkadzają dzieci. W hotelach niestety czasem się to zdarza.
Jeśli dzieci poczują się zmęczone, można zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu i kontynuować podróż kolejnego dnia.
Najpiękniejsze trasy kamperem: Inspirowane podróże po kraju i za granicą
Miłośnicy podróżowania kamperem często dzielą się z innymi turystami praktycznymi poradami na temat dogodnych tras przejazdu. Taką podróż można zaplanować skrupulatnie, jeśli ktoś lubi mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Nie jest to jednak konieczne, bo kamper umożliwia planowanie trasy z godziny na godzinę. Po dojechaniu w atrakcyjne miejsce można zdecydować, czy to miejscówka na nocleg, czy tylko krótki przystanek ze zwiedzaniem.
Popular 7-day routes in Poland:
– podróż wzdłuż Bałtyku (można zacząć w Krynicy Morskiej a skończyć na zachodnim wybrzeżu, np. w Darłowie)
– Bieszczady (tu trzeba pamiętać o tym, by nie wjeżdżać w miejsca, gdzie ruch jest zakazany i nie można tam nocować), gdzie można zwiedzić: Polańczyk, Solinę, Ustrzyki
– Karkonosze (część podróży można spędzić w Czechach, gdzie także jest sporo atrakcji turystycznych)
Doświadczeni kierowcy chętnie wybierają się kamperem także w odległe zakątki. Spędzają 2-3 dni w podróży, by dotrzeć do Południowej Europy i tam spędzić urlop w słońcu. Przed takim wyjazdem należy bezwzględnie sprawdzić, czy w danym kraju można nocować poza polem namiotowym. Często, nawet jeśli jest to możliwe, władze odradzają wypoczynek na dziko z uwagi na zdarzające się napady na tle rabunkowym. Bez wątpienia najbezpieczniej jest na oznakowanych polach, gdzie pobyt jest znacznie tańszy niż w nocleg w hotelu.
Każdy turysta ciekawy nowych wrażeń powinien rozważyć, czy nie spędzić urlopu w kamperze. Wynajem samochodu przy cztero- lub pięcioosobowej rodzinie nie jest droższy od pobytu w hotelu. Poza tym, jeśli wszyscy podróżujący pokochają taki sposób spędzania wakacji, można rozważyć kupno samochodu lub przerobienie dostawczaka na rodzinny kamper.