Kampery to pojazdy, które są coraz bardziej popularniejsze na całym świecie. Dają poczucie wolności i namiastkę domu, zapewniają pełną mobilność i pozwalają przeżyć wspaniałe chwile. w każdym miejscu na świecie. Gotowe kampery to jednak dość spory wydatek, dlatego wiele osób decyduje się na zakup pojemnego i tańszego busa i na przerobienie go na auto, w którym będzie można pomieszkiwać i podróżować jednocześnie.
Od czego zacząć przebudowę samochodu?
Na początku warto zaznajomić się z wszelkimi regulacjami, rozporządzeniami dotyczącymi zamiany busa w kampera. Warto zapoznać się również z wszelkimi wymogami i formalnościami, które należy spełnić. Informacje a ten temat znaleźć można w ustawie dotyczącej praw ruchu drogowego, a także o podatku akcyzowym. Warto poczytać również specjalne rozporządzenia ministra infrastruktury. Kiedy zdobędzie się już wiedzę teoretyczną i uzyska się wszelkie pozwolenia i zgody to można przystąpić do przerabiania pojazdu.
Jakiego typu busa szukać?
Poszukiwania należy zacząć od wyboru busa, takiego, który będzie miał homologację ciężarową. Powinien on mieć również kształt jak najbardziej zbliżony do kwadratowego. Modele takie charakteryzują się prostą i dużą bryłą. W przeciwieństwie do busów w kształcie przypominającym ogórek, kwadratowe pojazdy są wygodniejsze i prostsze do zabudowy. Na rynku dostępnych jest wiele marek i modeli, które idealnie nadawać się będą do tego, aby zrobić z nich kamper. Idealne będą auta o dużej powierzchni, takie jak Peugeot Boxer, Citroen Jumper, Ford Transit lub Renault Trafic. Te standardowe modele busów są dostępne z podwyższanym dachem lub w wersji przedłużonej.
Wybrany bus powinien być w dobrym stanie technicznym, mało eksploatowany, o niskim przebiegu. Zwrócić należy także uwagę na historię napraw auta, ślady korozji, na błotniki i na podłogę.
Komu zlecić przerobienie busa na kampera?
Przerobieniem busa na kampera można zająć się samemu, pod warunkiem że ma się specjalistyczną wiedzę i czas. Na rynku znajdują się także firmy, które zajmują się przemianą busa w kampera, sprzedają gotowe modele lub przerabiają auto klienta. Zlecenie tego zadania profesjonalnej ekipie sprawi, że otrzymamy kampera najwyższej jakości w stosunkowo krótkim czasie.
Samodzielne przerobienie busa na kampera ma również wiele zalet. Jedna z nich jest możliwość samodzielnego rozplanowania przestrzeni i zagospodarowania jej na własny użytek. Inną zaletą jest to, że można samemu wybrać urządzenia i przedmioty, które mają znaleźć się w samochodzie. Planując wyposażenie kampera pamiętać należy o zainstalowaniu w nim łóżka, a także rozmaitych skrytek i miejsc do przechowywania różnych przedmiotów. Warto wygospodarować miejsce na aneks kuchenny, w którym będzie dostęp do bieżącej wody.
Przed przystąpieniem do przeróbek dobrze jest wszystko zaplanować i zaprojektować.
Jakie przedmioty powinny znaleźć się w kamperze?
Urządzając swój wymarzony kamper należy pamiętać, aby znalazły się w nim przedmioty podstawowe, codziennego użytku. W aneksie kuchennym nie może zabraknąć czajnika, a także większego i mniejszego garnka, tak aby móc przygotować sobie niewielki posiłek. Ważna będzie także nieduża kuchenka gazowa. Oczywiście nie można zapomnieć o sztućcach, talerzach i kubkach. Można wykorzystać przedmioty, których nie używa się w domu. W ten sposób nie tylko się oszczędza, ale sprawia, że kamper nabiera domowego, indywidualnego charakteru. Należy pamiętać, żeby przedmioty te odpowiednio zabezpieczyć i zapewnić im stabilność podczas przemieszczania się pojazdu.
Wie viel kostet der Umbau eines Busses in ein Wohnmobil?
Samodzielne przerobienie busa na kampera jest znacznie niższe, niż Kauf eines fertigen Fahrzeugs. Kosztorys zależy głównie od ceny busa, a także od tego, jakie modyfikacje zostaną wprowadzone.
Średni koszt przerobienia busa w kampera waha się pomiędzy trzydzieści a pięćdziesiąt tysięcy złotych. Cena ta zawiera już koszt nabycia średniej jakości auta i samodzielne przeróbki. Trzeba również uiścić specjalny podatek.
Główne zalety posiadania kampera
An najważniejszych zalet kampera należy to, że zapewnia on wysoki komfort podróżowania i wypoczynku. Nie trzeba planować transportu i rezerwować noclegów, a to sprawia, że podróż staje się o wiele tańsza. Kamper posiada także lepsze osiągi i mniejsze spalanie. Można nim także wjechać i zaparkować wszędzie, nawet w centrum dużego miasta. Kamper przerobiony z busa nie różni się wyglądem od zwykłych dostawczych aut i można go wykorzystać jako samochód użytkowy, do pracy.